fbpx

נחמו נחמו עמי – הפטרת ואתחנן

שד״ל על הפטרת נחמו

לאורך דורות, הפטרת נחמו טמנה בחובה משמעות נוספת מלבד הקשר שלה אל תשעה באב ורצף הפטרות החורבן והנחמה, וזו המחלוקת האימתנית בדבר שלימות ספר ישעיהו. 
השאלה הנצחית- האם יש "ישעיהו א" (פרק א'- ל"ט), ו"ישעיהו ב"- (פרק מ' עד ס"ו) עמדה בפני פרשני ישעיהו, הראשונים והאחרונים. תחילת פרשנות זו הינה אצל האבן עזרא שסבר שהפרקים האחרונים נכתבו בתקופת שיבת ציון (כורש), עמדה שנתפסה בזמנו מאוד רדיקלית ומאיימת לא רק על שלימות ספר ישעיהו כי אם אף על שלימות התנ״ך וקדושתו. 
אם בזמנו היה מדובר בעמדה נדירה, עם השנים דעה זו התחזקה בין הפרשנים עד שבמאה ה- 19, רוב רובם של הפרשנים, מעמנו ומעמים אחרים- צידדו בחלוקה זו וסברו שספר ישעיה במתכונתו הנוכחית הוא תוצאה של עריכה מאוחרת ולא ספר נבואות .
לאור תמימות דעים זו, מרענן ומפעים לראות את שד״ל עומד בפרץ נגד רוח הזמן, ו״מחזיר עטרה ליושנה״ בכלים מודרניים.

בתחילת ההפטרה שוטח שד״ל את משנתו בקיצור רב:
״מכאן עד סוף הספר נבואות אשר ניבא ישעיהו לעתים רחוקות, ולא אמר הנבואות האלה בקהל עם, אלא כתבם בספר לדור אחרון. וראב״ע ורבים מהאחרונים חשבו כי אין הנבואות האלה לישעיה, ושלא נכתבו עד ימי כורש, וכבר סתרתי בניינם…״

את משנתו המלאה פירט שד״ל דווקא בכתב העת – ״כֶּרֶם חֶמֶד״ שהיה כתב עת של תנועת ההשכלה ואנשי חכמת ישראל, ולא זו בלבד ששד״ל בחר להציג שם את עמדתו ה״שמרנית״ הוא עושה זאת בתקיפות רבה ובצורה מפורשת מול רוב חכמי דורו: 
״…וכי זו בלבד עשו לנו החכמים האחרונים? והלוא רבים ונכבדים בחכמי אשכנז מלמדים בפומבי כי מעולם לא דיבר אלקים את האדם, אבל הנביאים כולם חזון ליבם ידברו! והלוא רבים ונכבדים בחכמי אשכנז מכחישים מציאות האל.. וכמה אפרוחים שלא נפקחו עיניהם שותים בצמא דברי החכמים האחרונים..״

חוש האמת של שד״ל ונכונתו לעמוד בפרץ ולא להיכנע לרוח הזמן, ולהגן באומץ על עמדות ״מיושנות״, בבדידות מזהרת – הולמת להפלא את ההפטרה על אתר- ״מִֽי־תִכֵּ֥ן אֶת־ר֖וּחַ יְהוָ֑ה וְאִ֥ישׁ עֲצָת֖וֹ יוֹדִיעֶֽנּוּ״ 
הנבואה היא חלק בלתי נפרד מהתורת ישראל וכפי שעולה בהפטרה – חלק בלתי נפרד מגאולתם של ישראל .

יונתן בשיא

נ.ב. 
כשעלה החשש מפני גודל המהדורה של ספר ישעיה שתחת ידנו – עמלו בכל דרך להימנע מלחלק את המהדורה לשני כרכים. כדי להגן על צוואת שד״ל אפילו מפני מרעית עין…

מעוניינים לקבל למייל שלכם כל שבוע - שד"ל בשבוע? מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם

     
         
     

     

         
     

     

  אני מאשר/ת קבלת מיילים
     

     

       
     

  פירוש שד״ל לתורה

  הוצאה חדשה של פירוש שד"ל לתורה, מבוססת על השוואה בין מספר כתבי יד של תלמידיו, והשוואתם להוצאה המודפסת של הפירוש הראשון, בפדובה שבאיטליה. הפירוש נכתב רבדים רבדים, המציגים בבהירות את ההתפתחות של הפירוש לאורך עשרות השנים בהן לימד שד"ל תורה בבית המדרש לרבנים.
  שיטתו הייחודית של שד"ל, גדול חכמי איטליה במאה ה-19, נחשפת בפירושו המקורי לתורה שמהלך בין דבקות במסורת היהודית לפרשנות מודרנית החותרת לאמת מדעית ולרציונאליזם.
  "סדרת החומשים שארון הספרים היהודי אינו שלם בלעדיה"